Scroll To Top

Böngészés: Irattár 2021, szeptember

A Mennyei Palota föllövése

2011 – A kínaiak által megszállt Góbi sivatagban lévő Csiu-csüen űrközpontból indított Hosszú Menetelés rakéta segítségével Kína Föld körüli pályára állítja Mennyei Palota elnevezésű űrállomását.. .

1911 Föld (szeptember) hava 29.-én Olaszország hadat üzen az Oszmán Birodalomnak, az olasz flotta blokád alá veszi és bombázza Tripoliszt (ma Tripoli, Líbia fővárosa). Megkezdődik az olasz-török háború..

150 éve született Poór Ferenc, a szegedi bőrgyógyászati klinika igazgatója

1871 Föld (szeptember) hava 29.-én a fővárosban megszületett Poór Ferenc bőrgyógyász, a „vérbaj”, azaz a bujakór (szifilisz) jeles kutatója, a szegedi bőrgyógyászati klinika későbbi igazgatója. Édesapja, aki szintén bőrgyógyász volt, harcolt az 1849-es Szőregi Csatában is.

Kovid és a Jelenések Könyve

Jelenések 13:16 Azt is teszi mindenkivel, kicsinyekkel és nagyokkal, gazdagokkal és szegényekkel, szabadokkal és szolgákkal, hogy az ő jobb kezökre vagy a homlokukra bélyeget tegyenek. Jelenések 13:17 És hogy senki se vehessen, se el ne adhasson semmit, hanem csak akin a fenevad bélyege van, vagy neve, vagy nevének száma.

A magyar Vaskapu avatása – 125 éve

A Vaskapu, mint jelentős természeti akadály a legtöbb nyelvben „Vaskapu„ : törökül Demirkapı, németül Eisernes Tor, bolgárul Железни врата, oláhul (rumunyul) Porțile de Fier. Érdekesség, hogy rácul (szerbül) Đerdapska klisura / Ђердапска клисура azaz Gyerdapszka kliszura a török ‘örvény’ jelentésű girdap szóból származván „örvényes szoros”...

Nikápoly Viadala

A nikápolyi csata 1396. szeptember 25.-én vagy 28.-án az egyesült magyar–francia–havasalföldi és egyéb csapatokból álló keresztes had összecsapása az Oszmán Birodalom török–rác seregével. A csatában Magyarország és az Oszmán Birodalom uralkodóinak, Luxemburgi Zsigmondnak és I. Bajazid szultánnak haderői ütköztek meg, és ez utóbbi győzött.

90 éve – A kék bálvány – az első magyar hangosfilm

1931 szeptember 25.-én Budapesten, a Royal moziban vetítették le az első magyar hangosfilmet, „A kék bálvány„-t. A rajongott regény csak egy esztendővel azelőtt látott napvilágot… 1930-ban E könyv sikere nyomán hamar megszületett a film is… az első magyar hangos : „A kék bálvány„ Ajánlott ma estére első hangosfilmünk, vén szülinaposunk, „A kék.

Claude Perrault szülinapján

1613 szeptember 25.-én született Claude Perrault francia műépítész († 1688) Eggyik nagy alkotása: A Louvre keleti szárnya, amely a valaha épült legnagyobb hatású klasszikus homlokzat a világon…. .

Francesco Borromini szülinapján

1599 szeptember 25.-én született Francesco Borromini a talján barokk meghatározó építőművésze. A Borromini tervezte Falconieri-palota 1927 óta ad otthont a Római Magyar Akadémiának (Via Giulia 1.), amely a magyar állam legértékesebb külföldi ingatlana..

Markó Károly szülinapján

1791 szeptember 25.-én született Markó Károly magyar festőművész, a magyar tájképfestészet iskolateremtő mestere. († 1860) A Fölvidék egyik szellemi központjában, Lőcsén született, így sok képét ma ott csodálhatjuk meg az azóta megszállt területeinken.

70 éve romboltatta le Rákosi a Regnum Marianumot

70 éve romboltatta le Rákosi Róth Manó a Mária Országát… 70 éve – 1951-ben e napon Budapesten a rasszista, antimagyar kommunista zsidó Róth Manó alias Rákosi Mátyás utasítására fölrobbantották a Városliget oldalán álló Regnum Marianum templomot. A Regnum Marianum – magyarul Mária Országa – templom (1930 táján) Azután… a kommunista Vörös Terror idején… az aczélosan antimagyar évtizedben… A.

Tengerbolygó ♆ a Neptúnusz 175. szülinapján

1846-ban e napon fedezte föl A Neptúnusz bolygót Berlinben egy német csillagász. E tengerkék bolygót a színe miatt Neptúnuszról, a vizek meg tengerek római istenéről nevezték el.  Fölfedezője a azépéletű Johann Gottfried Galle (1812 – 1910), a Berlini Obszervatórium csillagásza.