. .
Böngészés: Irattár 2023, november
Enyészet (november) hava 29.-én… 1825-ben e napon született Párizsban Jean-Martin Charcot a későbbi nagyhírű francia ideggyógyász és a kórélettan professzora. A „korszerű ideggyógyászat (modern neurológia) megalapítója”, akit „a neurózisok Napóleonja”-ként is szoktak emlegetni.
80 esztendeje !!! Enyészet (november) hava 28.-án… e napon… 1943-ban, e napon kezdődött a tanácskozás, amelyen eladtak bennünket Teheránban mindenestül Sztálinnak. Egy Nobel-díjas fölajánlás helyett a kommunizmusnak!Ezt megelőzően – 1943 Jégbontó (február) hava 7.-én Szent-Györgyi Albert, Nobel-díjas szegedi professzor a németellenes magyar ellenzék képviseletében Isztambulban tárgyalt a békekötésről angol megbízottakkal..
1701-ben e napon, Enyészet (november) hava 27.-én született Anders Celsius, svéd fizikus és csillagász, a Celsius-skála megalkotója Ovanåkerben, Svédországban († 1744). Akkoriban lett naggyá, amikor Svédországot még svédek lakták… nem a mindent fölprédáló antisvédita rasszista sáskahadak… Tudóscsaládba született, Azon az Uppsalai Egyetemen tanult matematikát, fizikát és csillagászatot, ahol apja, Nils Celsius a csillagászat (asztronómia).
. .
Casablanca – a bemutatása napján ajánlott esti film !Enyészet (november) hava 26.-án 1942-ben e napon mutatták be a Casablanca filmet, amely azóta világhírűvé lett… A Casablanca fekete-fehér amerikai romantikus film Kertész Mihály rendezésében, Humphrey Bogart és Ingrid Bergman főszereplésével. A forgatókönyvet Julius J.
E csodameccs 70. évfordulóján érdemes számot vetnünk múlttal és jelennel.
1862-ben e napon, Enyészet (november) hava 23.-án született Théo (Théophile) van Rysselberghe, a flamand pettyegetész, franci-latinkodón pointillista festő Gentben, Nyugat-Flandria fővárosában. Korai realista képei után a nyolcadik párizsi impresszionista kiállításon, 1886-ban Georges Seurat képét látva lett pointillistává, azaz pettyegetész, majd ezt a stílust „importálta” Belgiumba.
LEVEGŐT ! – Éppen Enyészet (november) hava 21.-én született e fohász… Jöjj el, szabadság ! Te szülj nekem rendet ! Akár hívő, akár hitetlen… Gondolkodó ember nem értheti, hogyan lehet hazugságokból ekkora várat építeni a józan ész ellen… az internáci terror förtelmes boszorkánykonyháján… Európa farízeus-fészkében, a dzsenderférgek vezér-tanyáján… József Attilánk. .
Krúdy Gyula ma is intő szavaival: „[…] betegség paprikázza meg az orrokat, szemeket; ólmot önt az agyvelőkbe, a csontokba […] A mostani járvány ellen a legjobb szer a jókedv, gondtalanság, életvidámság, mert a betegség csak a borult embert meri megközelíteni.” (1933) E borús őszidőben fölfrissülésül ajánlom hát mindenkinek ez elfeledett. .