Scroll To Top

„Ébredj, hazám, mert ha most nem ébredsz,
Soha többé nem lesz ébredésed…” ( Petőfi – A Nemzethez )

A Khalmüg Köztársaság Napján

Évfordulók, Kalendárium 2024. jan. 09.

Förgeteg (január) hava 9.-én… A Khalmüg Köztársaság megalakulásának napján…

Khalmüg Köztársaság – khalmügül Хальмг Таңһч, oroszul Респу́блика Калмы́кия – illőbben Khalmügia, Khalmügország vagy Khalmügföld az Orosz(országi) Föderáció egyik tagköztársasága.
A fővárosa Eliszta.

Khalmüg Köztársaság azaz Khalmügország vagy Kkalmügföld a jelenlegi Oroszország területén belül

Khalmügország a Kaukázi nyelvek nagy sűrűségével megáldott Dagesztántól, a hajdani Kun-Magyaria‘tól avagy Hungaria Maiortól északra fekszik, dél-nyugatról határos a hajdani Cserkeszországgal, amely ma hellénkedőn orosz nevén Sztavropol Kraj néven él. Északról meg észak-keletről pedig a Volgográdi Tartomány határolja. Keletről pedig Asztrakhán országa meg a Kaszpi-tenger határolja …

A nyugat-mongol eredetű khalmügök az évezred utolsó nagyobb észak-eurázsiai népvándorlásának eredményeként kerültek mai lakhelyükre, az Etil (oroszul Volga) alsó folyásának területére, a 17. században. A Második Világháborúban a legnagyobb népirtó, Sztálin sokukat elűzte Oroszországból, és elhurcoltatta haláltáborokba.

A khalmügök népe a mongolokkal rokon ojrát ma Oroszországban, – azaz orosz megszállás alatt – Khalmügországban él. A khalmügök száma manapság 184-185 ezer fő körül mozog, és ebből körülbelül 183 ezren élnek Khalmügföldön, a többi meg szétszórtan a világban.

Oroszország 21 belső (autonom) köztársaságainak terképe (2014–2022)

Az Uluszı Holokauszt, azaz az Uluszı Népırtás (Операция «Улусы») 1943 december 28–31.-e között zajlott. A Szovjetunió több, mint 100 000 khalmügöt deportált a németekkel való együttműködésre hivatkozva. A khalmüg férjjel bíró nem khalmüg asszonyokat is marhavagonokba zsúfolták és kényszermunkára Szibériába telepítették.

A kényszerű száműzés okául azt hozta föl a népirtó kommunista vezérker, hogy 5000 khalmüg a német oldalon vett részt a Khalmüg Lovassági Hadtestben szolgált. Az, hogy 23 000 khalmüg meg a Vörös hadseregben ontotta a vérét a vérszívó hatalomért, az nem hatotta meg őket… A lényeg az ethnikai piszkolgatás volt ! A nemzetiségek ritkítása…

A szétszóratásban Sztálin meg a kommunista terrorgépezet főszerepet játszott…
Módszeresen kitelepítették a khalmügöket, olyan helyekre, ahol kevés esélyük lehetett a túlélésre…

Csak jóval később térhettek vissza a Khalmüg Holokauszt túlélői. Khalmügföld ma is Oroszország részét képezi, hivatalos neve Khalmüg Köztársaság (Респу́блика Калмы́кия).

Khalmügország zászlaja

Khalmügország fő nyelve a mongol-rokon ojrad nyelv.

ᡆᡕᡅᠷᠠᡑ ᡘᡄᠯᡄᠨ – Oirad kelen – Өөрд келн

Az Ojrát nyelv járásainak (dialektusainak) elterjedése Kína meg Mongolia vidékén. Élénk és halványabb narancs színnel az Ojrat dialektusok. Sárgával a korábban türök nyelven élő népcsoportok, amelyek egyre inkább az Ojrát nyelvet beszélik. A betoldott kis terképen a piros csüllők : Szart Khalmüg vagyis a Szőke Khalmügök fogyatkozó települései…

Lagany városát 1870−1873 között alapították a Közép-Oroszországból az egykori Lagany-szigetre telepített orosz földművesek. Akkoriban e terület az Asztraháni járáshoz tartozott. Pravoszláv templomát 1873-ban szentelték föl a tengerészek védőszentjének, Szent Miklósnak a tiszteletétre. 1885-ben halföldolgozót építettek ott.

1927 május 9.-én Laganyt más környező településekkel, mint Rakuszi, Aktrik, Mangut, Alabuga együtt a Khalmüg Autonóm Területhez csatolták. 1929-ben létrehozták a Kaszpijec nevű halászati kolhozt, majd 1936-ban kezdett el működni az új halföldolgozó üzem (kombinát).

Az NKVD 1943−1944-ben a németekkel való együttműködés (kollaboráció) vádjával a Távol-Keletre deportálta a khalmügök jelentős részét. Fölszámolták a Khalmüg Autonóm Területet. Ekkor a tengerparti khalmüg Lagany város nevét meg Kaszpijszkijra változtatták. „A múltat végképp eltörölni !” – szól a kommunizmus himnusza…

Ma Khalmügország azaz a Khalmüg Köztársaság 76 100 km²-en (29,400 square miles) azaz majdnem egy Csonka-Magyarországnyi területen terül el, mindössze 275 000 lakossal. Khalmügország lakói, a khalmügök mongol (ojrát) eredetűek és többnyire a Tibeti Budda-hiten élnek. 

Khalmügország Európa eggyetleg olyan országa és vidéke, ahol többségükben Budda hívői élnek. (Dharma hitűek)

Az Arany Szentély Elisztában – Budda temploma

A fogalmak tisztázása végett : Ahogyan nincsen Jezuizmus meg Mohamedizmus, úgy természetesen nem létezik Buddhizmus sem. Jézus hivői nem jezuisták, Mohamed hívői meg nem mohamedisták, így Budda hívői sem lehetnek buddhisták sem. Ez nem több, mint csúnya és téveteg okcidentalizmus. A Budda-hit illőbben hangzik magyarul, így természetesen csakis így emlegetem.

Budd(h)a helyes īrásáról és helyes ejtéséről érdemes megjegyezni, hogy követői hátra pöndörített nyelvű „d”-ével (a mi fogra hegyezett nyelvű „d”-énktől alapvetően megkülönböztetett hanggal) mondják, és semmiképpen sem hehegő feltételes módban, bettheges(en) (germanizáló) „Buddha” alakban németkedve… amit azonban még a németség is szépen [Buda-ként] ejt. A mai törökség 80 milliós népe meg egyszerűen, magyarosan „Buda” alakban írja meg emlegeti is. Elgondolkodtató ez fővárosunk és kırályi székhelyünk vonatkozásában is… Kırályságunkat és nemzeti szentségünket ugyan ördögfattyak többször aljasul sárba gyalázták, ősiratainkat módszeresen (el)pusztították, de a központja neve máig szentül Buda-ként él…

A khalmügök legtöbben Budda-hitűek. Khalmügföldről az utóbbi időben megerősödött a kivándorlás, kalmük kisebbségek élnek már Ukrajnában, Csehországban, Mongóliában, Franciaországban, Angliában és Németországban is.

Lenin [ejt : Lényin] atyai öreganyja föltehetőleg khalmüg volt. Sajnos ezt Ő nem hirdette, így a khalmügök népe a kommunizmus terrorától semmiféle védettséget nem élvezett…

Ajánlott olvasmányok :

Buddha

BUDDHA

Az örök visszatérés – Nirvána szent köde …

AZ ÖRÖK VISSZATÉRÉS – NIRVÁNA SZENT KÖDE …

Föld (szeptember) hava 28.-án látott napvilágot…
Az örök visszatérés

A hindu bölcsesség nyugodtan így beszélt :
Nirvána szent köde örök ölébe zár…

Ossza meg:

Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...

A szerzőről

Dr. Szabó László

A MAGYAR KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG ALAPÍTVÁNY ALAPÍTÓJA
CSALÁDORVOS, AKI HISZ A CSALÁDBAN,
DE NEM HISZ A GYÓGYÍTHATATLAN BETEGSÉGEKBEN,
NEMZETÜNK BETEGSÉGÉNEK ORVOSLÁSAKÉNT PEDIG HISZ MAGYARORSZÁG FÖLTÁMADÁSÁBAN

Honi tallózó

Külhoni tallózó

Ady szavaival élünk és túlélünk :

Most perc-emberkék dáridója tart,
De építésre készen a kövünk,
Nagyot végezni mégis mi jövünk.
Nagyot és szépet, emberit s magyart.

Ady Endre 1908-ban, 31 évesen (Székely Aladár felvételén)