Scroll To Top

Nem kérünk az iszlám terrorból!
Már kaptunk belőle 150 év kóstolót !

Lénárd Sándor – A római konyha

Lénárd Sándor (Lénard Sándor, Alexander Lenard) Budapesten, Erzsébetvárosban született, 1910 március 9.-én. Nagyműveltségű polüglott, német, latin, magyar, olasz és angol nyelven író magyar orvos, költő, műfordító, művelődéstörténész, klasszika-filológus, főzésztörténész.

Lénárd Sándor tucatnyi nyelven tudott, verset németül írt, prózát olaszul, németül, angolul és magyarul (legjelentősebb műveit saját maga fordította, vagy inkább írta újra). Levelezett a világ különböző részein élő, hozzá hasonló újhumanistákkal. Írt tanulmányokat, regényeket, költeményeket, szakácskönyvet és főzéstörténeti cikksorozatot; számos művét maga ábrállotta. Eggyik kedvtelése maga a főzés volt, amihez kiválóan értett is. (a Brazíliában nem őshonos alapanyagok kalandos beszerzéséről külön megemlékezik.) 

Amikor a német Wehrmacht bevonult Ausztriába, már nem éltek a szülei, és a felesége is elhagyta, neki pedig zsidó származása miatt menekülnie illett. A nácizmus elől a fasizmusba menekült. Rómába ment. Zsidó származását nem hangsúlyozta, magyarnak vallotta magát, így Mussolini alatt nem is üldözték eggy percig sem… Ilyen volt az az agyongyalázott fasizmus…
Rómát átmeneti tartózkodási helyéül szánta, de a magyarok iránt különösen vendégszerető országban végül is 14 évig maradt…

Lénárd Sándor németül írta meg magyarul is olvasható A római konyha című művét, amely több mint szakácskönyv; művelődés- és főzéstörténet…

Az elmúlt hetekben hallhattuk e remek hanganyagot Róma konyhaművészetéről…
Aki lemeradt róla, annak is érdemes elmerülni benne !

A Kossuth Rádió hanganyaga 2005-ből :

Apicius : De Opsoniis et Condimentis (1709) – az eggyetlen fönnmaradt római(kori) szakácskönyv

Lénárd Sándor művei magyarul

  • Lenárd Alexander: Völgy a világ végén; Magvető, Bp., 1967
  • Lénárd Sándor A.: Egy nap a láthatatlan házban; ill. a szerző; Magvető, Bp., 1969
  • A. Lénárd Sándor: Római történetek; Magvető, Bp., 1969
  • Lénárd Sándor: Völgy a világ végén s más történetek; vál., sajtó alá rend. Szerb Antalné, bev. Kardos G. György; Magvető, Bp., 1973
  • Lénard Sándor: A római konyha; németből ford. Tandori Dezső, Tandori Ágnes; Magvető, Bp., 1986
  • Egy magyar idegenvezető Bábel tornyában. Lénárd Sándor írásai nyelvekről; szerk. Siklós Péter, Terts István, német ford., jegyz. Terts István; Typotex, Bp., 2003
  • Családtörténeteim. Levelek fiaimhoz. Lénárd Sándor hagyatékából; ford. Siklós Péter, Vajdovics Zsuzsanna; Typotex, Bp., 2010 ISBN 978-963-279-102-9

Ajánlott olvasmány még :

Ossza meg:

Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...

A szerzőről

Admin

Webadminisztrátor

Kalendárium

Dugonics
Dugonics
dec. 20.

Honi tallózó

Ady szavaival élünk és túlélünk :

Most perc-emberkék dáridója tart,
De építésre készen a kövünk,
Nagyot végezni mégis mi jövünk.
Nagyot és szépet, emberit s magyart.

Ady Endre 1908-ban, 31 évesen (Székely Aladár felvételén)