Scroll To Top

A modern demokrácia a korrupció terrora ! (Sz.)

Szent-Györgyi Albert 131. szülinapján a Nobel-díj villája még mindig nem emlékház…

Föld (szeptember) hava 16.-án

1893-ban e napon született Nagyrápolti Szent-Györgyi Albert, Nobel-díjas és Kossuth-díjas magyar orvos, biokémikus.

A 30-as évek elején előállította a C-vitamint és 1936-ban a P-vitamint is. Munkásságát 1937-ben orvosi és élettani Nobel-díjjal ismerték el. A P-vitaminért kiérdemelt második Nobel-díját sohasem ítélték meg. Ő az egyetlen olyan magyar tudós, aki Magyarországon végzett tudományos tevékenységéért kapta díját.

Évtizedek óta napirenden vannak Szegeden javaslatok: Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós emlékének méltó megörökítésére. Egy szélesebb összefogást igénylő terv is van: mindeddig hiába !

A Szent-Györgyi emlékház kialakítása (egyéni képviselői indítványként) először 21 esztendeje vetődött föl 2003 Föld (szeptember) hava 16.-án.

A Kossuth Rádióban Tráser László a Szegedi Védegylet alapító elnökét, Dr. Szabó László orvost kérdezte a javaslat indokáról csaknem egy évtizede…

Ajánlott olvasmányok még e tárgykörben :

Szent-Györgyi Albert Emlékház

Szent-Györgyi emlékház kialakítása (Egyéni képviselői indítvány) (2003-09-16)

Szent-Györgyi Albert emlékév (2007-03-23)

Szent-Györgyi emlékhelyet szeretnének (2007-03-27)

„Szent-Györgyi Albert vitaminpark és wellness központ” kialakítása ( Díszközgyűlési indítvány 2008.11.21.)

Szent-Györgyi: márkanév (2008-07-02)

Dergán Ádám – Orvosok Lapja – 2009. november

Bővebben itt: Szent-Györgyi emlékház

Szögedi Orvostörténeti Múzeum

Képviselői indítvány Orvostörténeti Múzeum Kialakítására (2008-11-10)

Ím a 21 éves indítvány :

Szent-Györgyi emlékház kialakítása (Egyéni képviselői indítvány)

Megyei Jogú Város Közgyűlése Dr Szabó László, képviselő

Tárgy: Szent-Györgyi emlékház kialakítása

Tisztelt Közgyűlés!

Szent-Györgyi Albert Szeged Nobel-díjasa. Egyetlen más magyar városnak sincs – sem mai határainkon belül, sem azokon kívül – saját Nobel-díjas híressége. Szent-Györgyi az egyetlen Nobel-díjas, aki Magyarországon érte el sikerét teljesítve ezzel a tudományos, elismertetés követelményeit és itthon is várta be a világraszóló kitüntetést…

Szegeden fedezte föl a világhírt hozó C-vitamint, és Szegeden érte a máig legrangosabbnak tekintett tudományos elismerés híre is. Szeged már akkor a tudós nagyságához méltó gesztussal, egy újszegedi villa megvásárlásával és odaadományozásával kívánta maradásra bírni. A maihoz hasonló aránytévesztések, helyi és országos csip-csup panamák miatt azonban csak húzódott az ügy, de Szent-Györgyi – a csábító ajánlatok ellenére – városához, Szegedhez hű maradt.

A Nobel-díj pénzösszegéből vásárolta meg a ma is álló patinás házat, a mai „Szent-Györgyi villá”-t, melyben 1940-től 45-ig lakott. Szent-Györgyi – egyebek között – sértődékeny sem volt. Égbekiáltó gyalázat azonban, ahogyan ma élő rokonainak kénytelenül magyarázkodniuk kell a gyakori kérdésre:

– „Mit követett el ez az ember Szeged ellen, hogy így agyonhallgatják?”

Siralmas, ahogyan kicsúszik a város és a szegedi egyetem hatóköréből e tudománytörténeti kincs. Szánalmas, ahogyan bánunk a legtudósabb szögedi emlékével, egykori házával és szellemi hagyatékával. Szeged egyik, hacsak nem a legjelentősebb látványossága, a konferencia-turisták szegedi szentélye lehetne fölújított és személyes tárgyaival berendezett hajdani háza és árnyas kertje.

Hagyatékának összegyűjtését még szegedi tartózkodása idején, 1938-ban Daday András kezdeményezte. A Dr Zallár Andor által hazahozott és rendezett Szent-Györgyi hagyaték az egyetem pincéjében porosodik (jobb esetben csak porosodik), és csak méltó elhelyezésére vár. Dr Végh Mihály, a Szent-Györgyi Emlékház Alapítvány elnöke bár szomorúan számol be az együttműködés, a városvezetés segítő szándékának hagyományos hiányáról, terveivel és alapítványi körével töretlenül rendelkezésre áll.

A város és az egyetem együttes működtetésében kialakítandó állandó kiállításhoz a város adhatja a házat, az egyetem a fölbecsülhetetlen értékűleg hagyatékot.

A működtetésre jó együttműködési lehetőséget kínálhat a szegedi egyetem orvostörténeti tanszékének kialakítása, egy-két egyetemi állás létrehozásával. Szegeden a máig nem létező orvostörténeti tanszék kialakítását – leghíresebb elődjének emlékét is fölkarolandó – Benedek György professzor, orvoskari dékán is támogatja.

A Szent-Györgyi villát megtartanunk – az elődök csorbáit is kiköszörülve – elemi kötelességünk, az erkölcsi tartozáson túl Szeged városának alapvető turisztikai, így gazdasági érdeke is! De mondhatnám divatosan akként is: ez európaiságunkhoz tartozik!

Ezév októberében a jelenlegi (új) tulajdonos megkezdi a villa átalakítását, és végleg elillan a remény is Szent-Györgyi emlékének méltó megőrzésére. Itt az utolsó alkalom,

ez a közgyűlés, amely még megállíthatja e minden szegedi és minden magyar számára szent emlékhely elherdálásának szánalomra méltó folyamatát. Itt az idő, a hűtlen város most törleszthet adósságából hűséges szellemóriása emlékezetének.

Kérve együttműködésüket tisztelettel:

Dr Szabó László

Kelt:
Szent-Györgyi Albert városában, Szegeden,
Szent-Györgyi Nobel-díja hírét fogadó egykori lakóházában…
Szent-Györgyi Albert 110. Születésnapján, 2003 Föld hava (szeptember) 16.-án

Ossza meg:

Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...

A szerzőről

Dr. Szabó László

A MAGYAR KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG ALAPÍTVÁNY ALAPÍTÓJA
CSALÁDORVOS, AKI HISZ A CSALÁDBAN,
DE NEM HISZ A GYÓGYÍTHATATLAN BETEGSÉGEKBEN,
NEMZETÜNK BETEGSÉGÉNEK ORVOSLÁSAKÉNT PEDIG HISZ MAGYARORSZÁG FÖLTÁMADÁSÁBAN

Kalendárium

Kalendárium

Honi tallózó

Külhoni tallózó

Több mint Tréfa

Ady szavaival élünk és túlélünk :

Most perc-emberkék dáridója tart,
De építésre készen a kövünk,
Nagyot végezni mégis mi jövünk.
Nagyot és szépet, emberit s magyart.

Ady Endre 1908-ban, 31 évesen (Székely Aladár felvételén)