A GE Healthcare (GEHC) a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE) együttműködve kettő, a daganatos megbetegedések hatékonyabb gyógyítását segítő orvosi képfeldolgozó szoftvert fejlesztett ki egy most záruló kétéves kutatási program során – tájékoztatta Fidrich Márta, a GEHC szegedi irodájának vezetője az MTI-t.
A korszerű duálenergiás komputertomográf (CT) berendezések két különböző energiájú átvilágítást használnak a felvételek készítésekor. Mivel az egyes anyagok röntgenelnyelési együtthatója eltér a két energiaszinten, így a hagyományos CT-vel szemben pontosabb lágyszövet-azonosítás érhető el.
A 2009 áprilisában elindult, 221 millió forint összköltségű uniós támogatással megvalósult kutatás-fejlesztési projekt során elkészült egy májra specializált alkalmazás prototípusa. Ez lehetővé teszi a CT-felvételeken a máj automatikus kontúrozását, a máj fő érhálózatának meghatározását, az érhálózat alapján a szerv belső szerkezetének megjelenítését, valamint a máj virtuális sebészi vágását. A fejlesztés könnyebbé teszi a máj kóros elváltozásai által érintett területek pontos meghatározását, jelentősen növelve a diagnózis és a terápiatervezés megbízhatóságát, ezzel javítva a betegek túlélési esélyeit.
Elkészült egy klinikai kutatást támogató prototípus is, amely alkalmas egy adott szerven belüli tumorok automatikus detektálására, az összetett szerkezetű daganatok kontúrozására, illetve duál-energiás CT-felvételek esetén a vizsgált tumorok összetételének meghatározására. E funkciók integrálása olyan bonyolult klinikai műveletet tesz lehetővé, mint az egy szerven belül található tumorok össztérfogatának meghatározása, amely nagyon fontos a terápia hatékonyságának követése során, és a jelenleg elterjedt szoftverekkel csak becsülhető.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO 2008-as adatai alapján a rák világszerte a vezető halálok, amelyből a májrák a harmadik leggyakoribb ráktípus. A magyarországi statisztikák szerint a daganatos megbetegedések miatt bekövetkezett halálozás Magyarországon nagyon magas – 2010-ben az összes halálozás 28 százalékát a daganatos betegségek okozták – ezzel a rák a második leggyakoribb halálok a szív-és érrendszeri megbetegedések után. Az elhalálozásban vezető ráktípusok – tüdő, vastagbél, emlő – jelentős arányban képeznek áttéteket a májban. Az általános kezelések mellett ezért kell kiemelt figyelmet fordítani a májdaganatok diagnosztizálására.
A GEHC és az SZTE 2001 óta működik együtt sikeresen kutatás-fejlesztési projektekben. A lezárult kutatásban az SZTE részéről a Radiológiai Klinika, az Onkoterápiás Klinika és az Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék vett részt, ezáltal segítve a GEHC által gyártott és fejlesztett eszközök minél pontosabb illeszkedését a klinikai igényekhez.
MTI nyomán
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...