Ötven migránst sikerült eddig munkába állítani a 2 millióból Németországban
A Németországba érkező migránsoknak bőven van lehetősége munkába állni, de csak ötvenen dolgoznak tartósan közülük. A bevándorlási válság elején őket tartották Németország nagy esélyének.
“Ilyen embereket keresünk. A menekültválság egy remek lehetőség Németországnak. Sok lesz a fiatal, motivált munkaerő.”
– mondta korábban a Daimler, az óriás járműgyártó vállalat igazgatója a menekültekre utalva.
A Daimler vezetője hasonlóan tekint a menekültekre, mint az évtizedek óta jelen lévő vendégmunkásokra, akik nagyban hozzájárultak az ország jólétéhez. Az igazgató szerint ahhoz, hogy a munkaerőpiacba integrálni tudják az embereket, biztosítani kellene a szakképzett migránsoknak, hogy nem fogják kitiltani őket Németországból.
De több cégvezér is hasonló véleményen van, akik szerint az ipar könnyen tud új munkahelyeket teremteni, ami segít az integrálásban.
Matthias Müller a Volkswagen elnöke úgy véli, hogy a bevándorlási válság megoldásában nagy előrelépés lenne, ha a politikai és a gazdasági szereplők jobban együtt tudnának működni. Németországban több millió betöltetlen állás vár a megfelelő emberre, ezért Matthias szerint ki kell használni a bennük rejlő potenciált.
A gazdasági szereplőknek igaza van, tényleg több millió munkalehetőség van Németországban, de az eddigi statisztikák szerint a helyzet nem úgy alakul, ahogy az óriáscégek vezetői eltervezték. Habár rengeteg migráns érkezett már az országba, továbbra is magas a betöltetlen pozíciók száma, mert az országba érkező menekültek nem dolgoznak.
A kormányszóvivő Steffen Seibert hétfőn azt nyilatkozta Berlinben, hogy a munkán keresztül vezet az út az integrációhoz.
“Tudjuk, hogy a német gazdaság, beleértve a kis- és középvállalkozásokat valamint a DAX cégeket, támogatóan viszonyulnak ehhez a célhoz”
– mondta Steffen Seibert.
A dolgozó migránsok arányát figyelembe véve, az integráció elérhetetlen célnak tűnik.Ráadásul tudjuk, hogy a gazdasági szereplőket az érdekük motiválja, de nem veszik figyelembe a társadalmi és kulturális különbségeket.
Nagy gondot jelent a munkába állás során, hogy a Németországba érkező migránsok képzetlenek és nem beszélik a nyelvet. A nyelvtanulást egyébként több mint 100 projekt támogatja. Például a nyelvtanulást szolgáló „Megérkezés Németországba” elnevezésű projekt 20 millió euróból, azaz 6 milliárd forintból valósul meg, úgyhogy nem sajnálják rá a pénzt.
A reális hangok szerint viszont a gyors képzések nem sokat érnek és csak képzetlen munkaerővel árasztják el a gazdaságot, ezért a képzési rendszeren is változtatni kellene.
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...