Álom (december) hava 13.-án…
E napon született Hans-Joachim Marseille Berlinben, 1919 december 13.-án
A Luftwaffe kötelékében a második világháború egyik legtehetségesebb ász pilótája lett.
Az angliai brigantik megleckéztetésével kezdte repülő pályafutását…
Magát sem kímélte, de az ellenséget meg annál kevésbé…
Beceneve az „Afrika csillaga” Stern von Afrika lett az észak-afrikai hadszíntéren elért légi győzelmei nyomán. A 158 légi győzelméből 151-et Észak-Afrikában szerzett, a Brit Nemzetközösség sivatagi légiereje, a Desert Air Force ellenében….
Hans-Joachim Marseille páratlan eredményei :
- 8 légigyőzelem 10 perc leforgása alatt.
- 17 légi győzelem egy nap alatt.
- 54 légi győzelem egy hónap alatt.
- Átlagosan 15 lőszerre volt szüksége egy gép elpusztításához.
- Ő volt a Luftwaffe legfiatalabb századosa… és a „hogyan mentsük meg az ellenséget” szószólója…
E nap második légicsatájában 8 gépet lőtt le 10 perc alatt…
Szidi Abd ar-Rahmannál, Egyiptomban húnyt el egy békés napon 1942 szeptember 30.-án…
1942 szeptember 30-án a Marseille által vezetett Staffel feladata a bombázást végrehajtó Stukák kísérete volt, melynek során nem kerültek harcba az ellenséggel. A visszatérés során, azonban Marseille új Bf 109 G–2 vadászgépének motorja kigyulladt és a pilótafülke elkezdett megtelni füsttel, elvakítva és fullasztva a pilótát. Társai (Jost, Schlang és Pottgen) irányításával sikerült eljutnia a német vonalakig. Mikor elérték a saját vonalaikat, Marseille úgy gondolta, hogy repülőgépe már nem repülés-képes, ezért úgy döntött, hogy kiugrik a gépből. Társaihoz intézett utolsó szavai így hangzottak: „Ki kell jutnom! Nem bírom tovább!”
A föltételezések szerint a náci-párt által szívleletlen feketebárányként merénylet áldozata lett szokatlanul szabados viselkedése, ítészi megjegyzései és kicsapongó élete miatt… a lányok meg a mamba rajongója…
Éjszakázott, szoknyavadászkodott, sőt még az ellenséges hadifoglyokkal is barátkozott, barátságból még egy dél-afri négert (feketét) is, Mathew Letuku tizedest is a tiszti szolgájává tette, akire különben ínséges hadifogolytábor várt volna… A náci vezetés nyílt bírálata valóban okot adhatott ellene a merényletre…
Bár nem méltatja őt a történelem és filmgyártás sem, de méltán sokan szeretik Őt ma is…
Marseille – „Afrika csillaga” nem csak a német nép hőse, de a Szabadság Csillaga is ma minden tiszta szívvel gondolkodó férfi számára…
Marseille temetésére 1942 október 1.-jén került sor, a Darnai Hősi Temetőben, ahol Albert Kesselring tábornagy és Eduard Neumann is gyászbeszédet mondott. Marseille sírjára mindössze egy szó került : „Legyőzetlen” egy kissé másként értelmezve „Legyőzhetetlen”.
Még a háború során olasz mérnökök egy „piramist” emeltek sírja fölé, de ez azóta „elpusztult”.
1989-ben Eduard Neumann és a Jagdgeschwader 27 még élő tagja az egyiptomi kormánnyal közösen új piramist emeltek a sír fölé, amely a mai napig látható.
Réztáblájának fölirata: Hier starb unbesiegt Hptm Hans Joachim Marseille.
Gyöngécske próbálkozásként…
1957-ben német film készült Der Stern von Afrika címmel Hans-Joachim Marseille életéről Alfred Weidenmann rendezésében, Joachim Hansen főszereplésével, laza kötődéssel a valóban történtekhez…
1995-ben készült egy francia-amerikai második világháborús film Diamond Swords címmel, amely nem túl hitelesen, de Marseille életéről szól. A főszereplő ebben a Hans-Joachim Avignon nevet viselte. Avignont Jason Flemyng játszotta.
és a vég… a méltatlan merénylet… távirati modorban…
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...