Kikelet (március) hava 24.-én… e napon született…
1607 március 24.-én Michiel de Ruyter (Michiel Adriaenszoon de Ruyter) Vlissingen városában, holland tengernagy, nemzeti hős, a hadtörténet legnagyobb tengernagyainak egyike…
Erre az estére ajánlott remek holland történelmi film Az Admirális :
Amikor a polgárháború zátonyára sodródott Hollandia fiatal államát megtámadja Anglia és Franciaország, csak egy ember van, aki alkalmas a holland flotta vezetésére: Michiel de Ruyter, aki hadtörténet legnagyobb tengernagyainak egyikeként vonult be a történelembe…
Siracusa-nál vesztette életét a tengereket terrorizáló brit túlerővel szemben, 1676 április 29.-én…
Remek holland film az Admirális, de sajnos (a magyar kultúdiplomácia aktuális impotenciája nyomán) a magyar gályarabokat fölszabadító jelenet csak kimaradt belőle… Talán, ha a magyar filmgyártás és diplomácia nem a saját sebeit nyalogatja és nem a jelentéktelen csócsákon kérődzik, hanem ügyelőn tekint szerte a világon… akkor az a Nápolyi jelenet is megjelenhet fél percben Michiel de Ruyter tekintélyét illőn, még tovább növelendő… Talán még beilleszthető… a rendezői változatba…
1674 március 5.-én a pozsonyi rendkívüli bíróság mintegy 700 protestáns pap és tanító ellen kezdett pert; felségsértés és egyéb, kisebb jelentőségű vádak alapján. A papok elleni per 1674 április 4.-én, a tanítók elleni 7.-én ért véget. Összesen 67 embert börtönöztek be. A többiek, a gyává(bba)k lemondtak a szolgálatról, kivándoroltak, illetve áttértek. 1675 márciusában még a kínzások után is 42-en tartottak ki hitük mellett. Őket akkor a halálos ítéletek helyett Nápolyba és Bukkariba hajtották, más forrás szerint gyalogosan (előbb) Triesztbe, és ott gályarabnak adták el őket, hogy hazájuktól, híveiktől távol agyonhallgatott nyomorúságban tűnjenek el. A gályákra hajtott 41 protestáns lelkész közül 30-an érkeztek meg élve Nápolyba. Kiváltásukra megmozdult az egész protestáns világ.
Michiel de Ruyter követelésére engedték szabadon Őket…
Tamássy Miklós (1881–1951) : Ruyter admirális fogadja a fölszabadított magyar prédikátorokat (1938)
Mielőbb le kellene forgatni azt a másfél percet a Magyar Papok fölszabadításáról… hogy lehessen az Admirálisból magyar változat is ! Szerény(telen)ségem ugyan nem bizonyult elég jónak a filmrendezői szakra (talán éppen azért mert örökkön lángoló hazafiságomban is folyton álmodtam), de a nálam sokkal tehetségesebbek bizonyosan álmodják már… sőt rendez(get)ik is már azt a kimaradt két percet is…
Sokkal szebben, sokkal jobban !!! Mint magam tehettem volna…
De Ruyter a Sztromboli Csata‘ban legyőzte az Abraham Duquesne vezette franciákat, majd kiszabadította a gályarabságra ítélt magyar protestáns prédikátorokat.
1676 április 22.-én Augusta‘nál újra összecsapott Duquesne hajóhadával. Egy ágyúgolyó mindkét lábszárát összezúzta, és az admirális hat nap múlva Siracusa kikötőjében zászlóshajója, az Eendracht fedélzetén belehalt a seblázába…
A holttestét hajón szállították haza. Bár a két ország hadban állt, XIV. Lajos francia király, a Napkirály elrendelte, hogy minden olyan francia kikötőben, amely előtt a de Ruyter holttestét szállító hajó elhalad, tiszteletére adjanak le díszsortüzeket. Nem hiába volt Ő a Napkirály !
De Ruytert 1677 március 18.-án Amszterdamban, a Nieuwe Kerkben (Újtemplomban) temették el.
Michiel Adriaenszoon de Ruyter alig egy hónappal a hősi halála előtt még megmentette a 26 hithű papunkat, a magyar életbenmaradottakat…
Gyalunk regölt erről egy jó évszázaddal ezelőtt…
Az Admirális 300. szülinapján…
Gályarabok
A tenger a hazánk
Kezünk bilincsbe verve.
Üdvözlégy álmodás
És vágyak végtelenje !
A tenger hatalom,
Mi meg rabok a mélyben,
Üdvözlégy irgalom,
Mely nem hagysz veszni mégsem !
A tenger gyönyörű,
Bár a életünk vak itt lenn,
Üdvözlégy fény, derű,
Te bujdosó Napisten !
Éjen, homályon át
Megy, megy velünk a gálya,
De veri oldalát
Habok dühös dagálya !
Vihar a riadónk,
Reményeink a fecskék,
Álmodók, lázadók,
Üdvözlünk végtelenség !
Juhász Gyula, 1907
Magyaroknak olvasnivalók :
- reformatus.hu Millisits Máté írása
- Antal Géza: A gályarabszabadító De Ruyter Mihály; Hornyánszky Ny., Bp., 1911 (Egyházunk nagyjai)
- Antal Géza: De Ruyter Mihály emlékezete; Főiskolai Kny., Pápa, 1926
- A. Korpershoek-van Wendel de Joode: Az óceán ura. Michiel de Ruyter admirális élete; ford. Máthé Melinda, Adorján Kálmán; Koinónia, Kolozsvár, 2003
- Michiel de Ruyter és Magyarország; szerk. Bitskey István, Pusztai Gábor; Debreceni Egyetem Néderlandisztika Tanszék, Debrecen, 2008 (hollandul is)
- Pusztai Gábor: Michiel de Ruyter; RPI, Bp., 2009 (Kontaktus)
Olvasói válasz :
Nagyon helyes. De Ruyter tengernagy magyar mentését be kell mutatni !
Magyarody Szabolcs
A „szabadító” Michiel de Ruyter emlékezete – Reformatus.hu
2016. máj. 3. — Michiel Adriaenszoon néven született 1607. március 24-én egy fontos holland kikötővárosban, Vlissingenben.
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...