A Krakatau 1883 május 20.-ától (már három hónappal a nagy kitörés előtt) kezdett hamut pöfékelni.
A Krakatau vagy Krakatoa, portugálul meg Krakatao hamuhányó sziget Indonéziában, a Szunda-szorosban Jáva és Szumátra szigetei közt. A nevet használják a szigetcsoportra, a fő szigetre (amelyet Rakata és Pralane néven is ismernek), illetve magára a hegyszigetre is. Az írott történelem e tűzhegynek több hatalmas – pusztító következményekkel járó – kitörésére emlékszik.
A hírhedt 1883-as kitörés a Hirosimára ledobott atombomba csihének (energiájának) az ötezerszeresével, mintegy száz megatonnával robbantotta darabjaira a hegyet, több mint 25 köbkilométernyi sziklát és hamut lökött ki a vulkánból, és a történelemben feljegyzett legnagyobb hangkitörésével járt: a robbanás zajára a 3100 kilométerre lévő ausztrál(iai) Perthben az emberek felriadtak álmukból. A légköri lökéshullám hétszer kerülte meg a Földet, és még öt nappal később is érezhető volt.
A hivatalos feljegyzések szerint a kitörés következtében kialakuló tengerár legalább 36 147 embert ölt meg, a kitörés elpusztított 165 falut és várost, és súlyosan megrongált 132-t. Sok ezren sérültek meg, főképp a pusztító, már említett cunami következtében, amely végigsöpört az Indiai- és a Csendes-óceánon, és hatalmas pusztítást végzett Kelet-Afrikában, Mexikóban és Latin-Amerikában.
A fölrobbant sziget helyén nőtt új sziget : Krakatau fia
Van egy régebbi Krakato film is…
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...