Ígéret (május) hava 3.-án
1877-ben e napon született báró Nopcsa Ferenc a paleobiológia atyja Déván.

Az első magyar sárkánylelet tudományos leírója, több új sárkányfaj leírója.
A Magyaroszaurusz fölfedezőjének és leírójának az élete amúgy is igen regényes… filmre kívánkoznék egy valóban magyar országon…
Szerénységem ugyan nem bizonyult elég jónak a filmrendezői szakra de a nálam sokkal tehetségesebbek bizonyosan álmodják már is…
Sokkal szebben, sokkal jobban !!! Mint ahogy magam tehettem volna…
Szerény(telen)ségem ugyan nem bizonyult elég jónak a filmrendezői szakra ebben a mai honvesztő libsi homokozóban, (talán éppen azért mert örökkön lángoló hazafiságomban folyton jobbról álmodtam,) de a nálam sokkal tehetségesebbek bizonyosan álmodják már… sőt rendez(get)ik is már a Báró Nopcsa filmjét is… Sokkal szebben, sokkal jobban !!! Mint magam tehettem volna…

Nopcsa Ferenc 18 évesen, 1895-ben találta az első sárkánycsontokat a család Szacsali Kastélya mellett. A fiatal bárót lázba hozták a leletek, és mivel a bécsi Theresianumban földtant tanult, szinte természetes volt, hogy érdeklődése az őslénytan (paleontológia) felé fordult. A férfi 1897-ben egy kis közleményben besorolta a talált kréta kori leleteket, öt évvel később pedig már doktorált. Rajongott a geológiáért és a paleontológiáért – ez „Colez Marku” álnéven írt verseiben ez is megjelent.

Több mint száz őslénytani cikkéből 18-at szentelt a ma már oláh megszállás alatt enyésző hátszegi leletegyüttesnek. A térségben szárazföldi és ártéri üledékek is felgyűltek, és gazdagon kerültek elő gerinces és gerinctelen állatok, valamint növények maradványai. A báró többek között teknős-, krokodil- és repülő őshüllőfajokat írt le, és tudományos következtetéseivel jóval kora előtt járt. Magyar származása nevét őrzi egyik leghíresebb felfedezése, a Magyarosaurus dacus, az Elopteryx nopcsai ősmadár pedig magáét, a báróét.
Nopcsa felismerte, hogy a hátszegi leletek diverzitása alacsony, és hogy a talált őslények valószínűleg elszigetelten fejlődtek. Jól állapította meg, hogy ebben az elszigeteltségben törpe és primitív fajok alakultak ki, vagyis olyan őslények, amelyek kisebbek voltak késő krétakori rokonaiknál és kezdetleges, inkább korai krétakori jellegeket mutattak.

Angol életrajza, méltatása:
Forrás : BBC <- kattintson
Nopcsa Ferenc írott öröke
- A Gyulafehérvár, Déva, Ruszkabánya és a romániai határ közé eső vidék geológiája; Franklin Nyomda, Budapest, 1905 (A Magyar Királyi Földtani Intézet évkönyve)
- Aus Šala und Klementi. Albanische Wanderungen; Kajon, Sarajevo, 1910 (Zur Kunde der Balkanhalbinsel, 1. Reisen und Beobachtungen)
- A legsötétebb Európa. Vándorlások Albániában; Fritz Nyomda, Budapest, 1911 (Utazások könyvtára)
- Haus und Hausrat im katholischen Nordalbanien; Institut für Balkanforschung, Sarajevo, 1912 (Zur Kunde der Balkanhalbinsel, 1. Reisen und Beobachtungen)
- Beiträge zur Vorgeschichte und Ethnologie Nordalbaniens; Holzhausen, Wien, 1912
- Haus und Hausrat im katholischen Nordalbanien; Institut für Balkanforschung, Sarajevo, 1912 (Zur Kunde der Balkanhalbinsel, 1. Reisen und Beobachtungen)
- Die Dinosaurier der siebenbürgischen Landesteile Ungarns; Geolog. Reichsanst, Budapest, 1915 (Mitteilungen aus dem Jahrbuche der königlichen ungar. geologischen Reichsanstalt)
- Erdély dinosaurusai; Franklin Nyomda, Budapest, 1915 (A Magyar Királyi Földtani Intézet évkönyve)
- Az Albániáról szóló legújabb irodalom; összeáll. Nopcsa Ferenc; Hornyánszky Nyomda, Budapest, 1918
- Kallokibotium a primitive ampnychelydean tortoise from the uppermost cretaceous of Hungary; s.n., Budapest, 1923 (Paleontologia Hungarica)
- Festrede. Gehalten Franz Nopcsa anlässlich des Besuches der Paläontologischen Gesellschaft im M. Kir. Földtani Intézet in Budapest; Földtani Intézet Házinyomdája, Budapest, 1928
- Palaeontological notes on reptiles; Institutum Regni Hungariae Geologicum, Budapest, 1928 (Geologica Hungarica Series palaeontologica)
- Dinosaurierreste aus Siebenbürgen; Institutum Regni Hungariae Geologicum, Budapest, 1929
- Geographie und Geologie Nordalbaniens; Institutum Regni Hungariae Geologicum, Budapest, 1929 (Geologica Hungarica Series geologica)
- Traveler, scholar, political adventurer. A Transylvanian baron at the birth of Albanian independence. The memoirs of Franz Nopcsa; szerk., németről angolra ford. Robert Elsie; CEU Press, Budapest–New York, 2014
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...