Enyészet (november) hava 25.-én…
1881-ben e napon született Angelo Giuseppe Roncalli (a későbbi Szent XXIII. János római pápa), aki teljességében modernizálta a kathólikus egyházat.
Szegény részes bérlő fiaként, tizenhárom gyermekes, elszegényedett nemesi család negyedik gyermekeként, de elsőszülött fiaként született. Egy piciny lombardi(ai) faluból indult, hogy megújítsa kora legnagyobb vallásának korhadó elemeit… Papi tanulmányait nagybátyja anyagi támogatásával, Bergamóban kezdte, majd Rómában folytatta, pályafutását a bergamói püspök magántitkáraként kezdte. 1925-ben aeropoliszi címzetes érsekké nevezték ki és püspökké szentelték. Püspöki jelmondata: Obedientia et pax azaz Engedelmesség és béke. A második világháború kitörése Görögországban érte. Számos zsidót mentett meg többnyire keresztlevelek kiállításával, de Jad Vasem díjat a zsidóktól máig sem kapott. Talán azért is, mert önzetlenül és végtelenül igazságosan másokat is mentett… amikor a háború vége felé Franciaországba került, segítette a francia hadifogságba esett németeket is…
„Ne a félelmeidtől kérj tanácsot, hanem a reményeidtől és az álmaidtól. Ne a kudarcaidon gondolkozz, hanem a még meg nem valósított lehetőségeiden. Ne azzal foglalkozz, amit megpróbáltál, de nem sikerült, hanem azzal, amit még lehetőséged van megtenni.” A Jó Pápa – XXIII. János
Egyszerűségével, közvetlenségével és őszinte emberszeretetével minden idők egyik legnépszerűbb pápája volt…
Sokak szerint a legforradalmibb gondolkozású pápa volt. Talán éppen ebbe is halt bele. Hiszen… Igen gyanúsak a halála körülményei…
Ajánlott olvasmány a Paenitentiam agere azaz a „Bűnbánat a bűnökért” (1962 júl. 1.) írása, melyben a Jézusi Tanítások alapjaként (az Ószövetség helyett) a Szumer Első Bibliát határozta meg !!!
„Senki nem érti ezt a maradi és már rég idejemúlt ószövetségi fontoskodást, ami nagyrészt egy összelopkodott és átírt ókori hagyománynak és letűnt – szumer, parthus, káld, babiloni, egyiptomi – népeknek megmásított történelme.” (1962)
Ő teremtette meg a jogot minden papnak, hogy a saját anyanyelvén misézzen…
1959 január 25.-én a Falakon kívüli Szent Pál-bazilikában bejelentette be – 500 év után először új zsinat –a II. vatikáni zsinat összehívását.
A köznyelv XXIII. Jánost leginkább „a jó pápa” vagy „a világ plébánosa” néven emlegette; amiért időről időre elhagyta a Vatikánt, az amerikaiak Johnnie Walker-nek nevezték (Sétálgató János – a whisky-márkára utalva), az olaszok pedig „Giovanni Fuori le Mura”-‘nak, azaz Falakon Kívüli Jánosnak (a Falakon kívüli Szent Pál-bazilikára is utalva).
A krisztusi alapokhoz való visszatérést szorgalmazta mindvégig. Sokáig mérgezhették módszeresen, mire a gyomorrákja végre elvitte…
Nagyon sokféle kritika érte Őt… Nevezték Őt kommunistának, szabadkőművesnek, nácinak és zsidóbarátnak egyaránt. Halálos ágyán így szólt erről: „Nem álltunk meg, hogy fölszedegessük azokat a köveket, amelyeket erről vagy arról az oldalról dobtak ránk. Mi nem köveztünk meg senkit.”
Angelo Giuseppe Roncalli (Szent XXIII. János) művei
- Egy lélek naplója
- XXIII. János pápa enciklikái
- Ad Petri Cathedram 1959. június 29.
- Sacerdotii Nostri Primordia 1959. augusztus 1.
- Grata Recordatio 1959. szeptember 26.
- Princeps Pastorum 1959. november 28.
- Mater et Magistra 1961. május 15.
- Aeterna Dei Sapientia 1961. november 11.
- Paenitentiam Agere, 1962. július 1.
- Pacem in Terris, 1963. április 11.
„Vérmérsékletemnél fogva hajlamos vagyok a mások iránti jóindulatra. Általában mind az emberekben, mind a dolgokban először a jót fedezem fel. A bírálat és mások elítélése idegen tőlem.”
(Egy lélek naplója – 1903. január 16.)
Ajánlott film a Jó Pápa szülinapjára :
Ricky Tognazzi:
A jó pápa – XXIII. János
„Nem az számít, hogy nagy vagy kicsi, látványos vagy jelentéktelen dolgokat teszünk, csak a szeretet számít, amellyel azokat véghezvisszük.” A Jó Pápa
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...