Ritka anyagcsere-betegségek újszülöttkori szűrését végző központot alakítottak ki a Szegedi Tudományegyetem gyermekgyógyászati klinikáján .
Túri Sándor intézetvezető professzor elmondta, két anyagcsere-betegség (a fenilketonuria és a galaktozémia) szűrése még 1968-ban kezdődött Szegeden. Öt éve már tizenegy magyarországi megye évente mintegy ötvenezer újszülöttjének szűrését végzik itt huszonhat ritka anyagcsere-betegségre.
Ezek a megbetegedések néha közvetlenül a születés után, máskor a korai vagy késői gyermekkorban súlyos, akár az idegrendszert is érintő károsodást, a fejlődés elmaradását vagy a már megszerzett képességek elvesztését, esetleg halált okozhatnak. Az egyetlen csepp vérből a születést követő három napon belül elvégzett laboratóriumi vizsgálatnak köszönhetően kiszűrhető, hogy az újszülött szenved-e valamelyik ritka betegségben, az azonnal elkezdett kezelés és diéta eredményeként a gyermek pedig teljes értékű életet élhet – mondta Túri Sándor.
A szegedi klinika egy aradi és egy temesvári kórházzal együtt 1,6 millió eurós támogatást nyert el, amelynek köszönhetően a csongrádi megyeszékhelyen emelt szintű szűrőközpontot alakítottak ki.
(forrás: medicalonline.hu)
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...