Mag (október) hava 16.-án…
1862-ben e napon mutatta be Preysz Mór eredményeit a csírátlanítás módszerének alkalmazására a Hegyaljai Bormívelő Egyesület közgyűlésén.
Preysz a munkája során föltalálta a prejszezést, magyarosan perejszezést, vagy francoskodón a pasztőrözést. Eredményeit Pasteurnak levélben küldte el, háromszor is.
Pasteur e levelekre ugyan nem válaszolt, de hamarosan saját találmányaként közölte azt…
Preysz a találmányát csak 1865-ben, Louis Pasteur bejelentése után publikálta, így ma az eljárás a plágium purgatóriumában csak pasztőrözés néven közismert.
Neki köszönhetjük a magyar iskolákban a vegytan órákon való kísérletezések bevezetését is…
Preysz Móricnak jelentős szerepe volt a gázvilágítás elterjesztésében is Magyarországon.
1861-ben elkezdett vízvizsgálatai és vízellátási kutatásai hozzájárultak ahhoz, hogy a pesti vízvezeték 1868-ban megépült.
Megjegyzem, bár Pasteur alkotott más maradandót is az életében, pl. 1888-ban megalapította a Pasteur Intézetet (Institut Pasteur), amely az immunizálásban ma is jeleskedik, mégis Pasteur nevét éppen ez a folyadékokat fertőtlenítő eljárás örökítette meg !
Pasteur legnagyobb eredménye a rettegett veszettség elleni oltóanyag kifejlesztése volt.
1881-ben kezdte meg Roux-val az ez irányú kutatásokat és 1885-ra sikerült a védőoltást (vakcinát) előállítania. Mégis a nevét (csak) Preysz Mór(ic) találmánya, a prejszezés nyomán koppintott-loppintott pasztőrözés őrzi…
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...